Strzałkowskiego 2, 60-854 Poznań | Pon.-Pt. 10:00 – 18:00 | Sob. 10:00 – 14:00 | Tel: 61 843 11 75
Strzałkowskiego 2, 60-854 Poznań
Pon.-Pt. 10:00 – 18:00 | Sob. 10:00 – 14:00

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, ze dzisiejsza moda formalna wywodzi się Anglii. Tutaj powstały wczesne formy garnituru, którą są efektem buntu ówczesnych kreatorów mody na koronkowy styl francuski. Wypracowany na początku XIX wieku dress code obowiązuje do dzisiaj i przyjął się w wielu krajach. Słynne powiedzenie „żadnego brązu po 18” jest wciąż aktualne. Garnitur na formalne okazje w angielskim stylu jest przede wszystkim bardzo stosowny i poprawny. Każdy element jest bardzo stonowany, klasyczny i dyskretny. Angielskie kraty lub nietypowe kroje są charakterystyczne dla mody sportowej.


Charakterystyczne cechy angielskiego garnituru

Angielskie marynarki na uroczyste okazje najczęściej są w kolorach granatowym i ciemno szarym, które są uważane za najbardziej klasyczne i uniwersalne. Na mniej formalne okazje preferowane jest zestawienie granatowej marynarki z szarymi spodniami. To właśnie w angielskim stylu jest dopuszczalne zestawienie różnych kolorów marynarek i spodni. Jednak należy pamiętać, żeby nie zakładać takiego zestawienia na uroczyste okazje. Materiał garnituru ma zwykle wyższą gramaturę.

Cechą charakterystyczną angielskiej marynarki jest mocne zaakcentowanie ramion oraz delikatne zaznaczenie talii. W ten sposób jest uzyskiwany trójkąt, czyli wizualny efekt idealnej męskiej sylwetki. Marynarki nieco przypominają swoją stylizacją mundury. Kolejną cechą, która wyróżnia angielski garnitur to sposób szycia, który wykorzystuje usztywnienia. Uzyskuje się je przez użycie podszewki do wykończenia marynarek i spodni. Garnitur angielski może mieć marynarkę jednorzędową lub dwurzędową. W zależności od indywidualnych preferencji i aparycji mężczyzny możemy wybrać jeden z modeli. Jednorzędówka jest bardziej uniwersalna i pasuje do każdego typu sylwetki. Można z nią połączyć kamizelkę, ale równie dobrze będzie prezentować się bez niej. Dwurzędówka prezentuje się najlepiej na sylwetkach mężczyzn szczupłych i wysokich. Nie nosimy do niej kamizelki i nie rozpinamy do siadania. Jest polecana na bardzo formalne okazje. Rewelacyjnie sprawdzi się na wystąpieniach publicznych.